نمایش فایل(مبانی نظری و پیشینه نقش مدیران)

در این مطلب از سایت شما فایل با عنوان .مبانی نظری و پیشینه نقش مدیران. را مشاهده می نمایید. /مبانی نظری و پیشینه نقش مدیران/مبانی نظری و پیشینه نقش مدیران|40205947|rfj40085899|

بصورت فایل ورد

همراه با منابع

مقدمه

ظهور سازمان های اجتماعی و گسترش روزافزون آنها یکی از خصیصه های بارز تمدن بشری است . و به این ترتیب و با توجه به عوامل گوناگون مکانی و زمانی و ویژگی ها و نیازهای خاص هر جامعه هر روز بر تکامل و توسعه این سازمان ها افزوده می شود. بدیهی است هر سازمان اجتماعی برای نیل به اهدافی طراحی شده و با توجه به ساختارش نیازمند نوعی مدیریت است. یکی از پیامدهای مهم در هم ریخته شدن نظام ارزشی غرب حاکم شدن مکتب اصالت نفع بر روند فعالیت های اقتصادیو تولیدی است. معتقدین به این مکتب یک عمل را تا آنجا درست قلمداد می کنند، که برای فرد یا افرادی بیشترین خوشی و آسایش را به بوجود آورد به بیان دیگر ملاک درستی یک عمل نتایج ان است نه شیوه انجام آن عمل.

تعریف مدیریت:

بهتر است پیش از تشریح مطالب، نخست تعریفی از واژه مدیریت و معانی پیچیده وابسته به آن ارائه شود. در این مورد شاید نخستین پرسشی که در بسیاری از نشست های آموزشی در حیطه مدیریت مطرح می شود مربوط به چگونگی طبقه بندی کردن این مفهوم است. عده ای مدیریت را به جهت نیازش برای به کارگیری فراوان روش های ریاضی، آماری و اقتصادی به عنوان شاخه ای از دانش می شناسند و برخی آن را نیز به سبب کاربرد شاخه های انسانی از جمله روان شناسی، جامعه شناسی و رفتار شناسی که استفاده از آنها در مدیریت اجتناب ناپذیر است آن را در یکی از زیر بخش های مربوط به هنر یا شاخه ای از دانش اجتماعی دسته بندی می نمایند. حال آن که به واقع مدیریت حاصل تلفیقی از هر دوی این بخش ها و تجلی گاهی برای نمایانی یکسان برای هر دوی این زمینه ها یعنی دانش و هنر است.
در ادامه تعریف مدیریت را می توان به کار گماری دیگران یا انجام کار به وسیله دیگران نیز بیان کرد. در تعریف جامع تر این موضوع می توانیم مدیریت را فرایندی بدانیم برای حل مسائل سازمان از طریق استفاده موثر از منابع. به تعبیری ساده می توان مدیریت را کارکردن با نیروی انسانی (به صورت عام) و در کنار آن ها برای دستیابی به اهداف و آرمان های آن سازمان و تمامی مشارکت کنندگانش تعریف کرد.

منظور از نیروی انسانی، تمامی افراد وابسته به موسسه مورد نظر است که به نحوی در فعالیت های آن سازمان موثر، دخیل یا شریک هستند. از دیدگاه قرآن و روایات، مدیریت نقش اول را در تغییر و تحولا ت اجتماعی بر عهده دارد. حضرت محمد(ص( می فرمایند: دو صنف هستند که هرگاه صالح باشند، امت صالح خواهند بود و هر گاه فاسد شوند امت فاسد خواهند شد این دو صنف علما و امیران جامعه هستند. کسانی که رهبری فکری مردم را بر عهده دارند و آنانی که مسوولیت اوضاع اجتماعی و مسائل اجرایی را پذیرا شده اند، این دو دسته نقش اول را در فساد یا اصلاح جامعه، ایفا می کنند. پس برای هر تغییر و تحول باید روی این دو دسته نیرو، سرمایه گذاری کرد. آنچه پایه های فکری و معنوی مدیریت و مدیریت اسلامی را تحکیم می بخشد قرآن کریم است. در این جا این پرسشی به ذهن می رسد و آن این که، حال که اصلا جامعه باید از مدیریت شروع شود برای اصلاح خود مدیریت، از چه ابزاری باید استفاده شود؟


مطالب دیگر:
گزارش کاراموزی مكانیكگزارش کاراموزی موتورها و فنرهاگزارش کاراموزی موتورهای دیزل و پمپ های هیدرولیكگزارش کاراموزی موجودی انبار شرکت کاغذی لطیفگزارش کاراموزی نقش روابط عمومی در دانشگاه ازاد اسلامیگزارش کاراموزی نیروگاههای سیکل ترکیبی و مزایا و معایب آنهاگزارش کاراموزی عدم استقبال از صنعت بیمه عمر در کشور،شاخص رضایتمندی مشتری در صنعت بیمهگزارش کاراموزی موسسه افات و بیماریهای گیاهی بخش علف های هرزپلان آپارتمان 4 طبقه مسکونی 1 واحدیپلان کامل آپارتمان 4 طبقه دو واحدیپلان کامل آپارتمان 4 طبقه دو واحدی با زیربنای 210 مترپلان خاص و متفاوت آپارتمان 4 طبقه دو واحدیچگونگی توانستن ایجاد انگیزه در کودک بازمانده از تحصیلنحوه توانستن بهبود بخشیدن وضعیت در سی دانش آموزان ضعیف کلاسپلان آپارتمان 4 طبقه دو واحدی طرح خاص با زیر بنا 660 متر مربعنحوه برخورد با دانش آموزان بیش فعال در کلاس درس فارسی دوم راهنماییچگونگی توانستن درس خواندن وشناسایی دانش آموزان بیش فعال پایه دوم راهنمایی در درس علوم اجتماعیبررسی چالش های تدریس درس ریاضیات دوره متوسطهتوانستن جذاب کردن درس انشا برای دانش آموزانپلان ساختمان 4 طبقه مسکونی دو واحدی زیربنا 480 متر مربعبهبود بخشیدن انضباط دانش آموزان دختر دوم راهنمایی در هنگام تدریس درس علوم اجتماعینقشه ساختمان 4 طبقه دو واحدی با اتوکد زیربنا 533 متر مربعنهادینه کردن اعتماد به نفس وخود باوری دانش آموزان در کلاس درس ادبیاتپلان ساختمان 4 طبقه دو واحدی متراژ پایین 468 مترنقشه های ساختمان 4 طبقه دو واحدی 492 متر مربع